Büstiyer nasıl kombinlenir  diye merak ediyosanız, sosyal medya hesabımızı takip edebilirsiniz.

Etekler yaz- kış biz kadınların vazgeçilmez kıyafetlerinden bir parçadır. Özellikle içinde bulunduğumuz mevsim nedeniyle de renk renk, tiril tiril etek modelleri vitrinlerde yerini aldı bile. Bu eteklerle birbirinden şık kombinler oluşturmak mümkün.

Yaş ortalamanız ne olursa olsun birçok kadın kombinlerinde eteklere yer vermektedir. Ancak bazı kadınlar etek giymeyi çok sevdiği halde, hatta eteği alıp bir gün giyerim diyerek bazı bölgesel sorunlarından dolayı etek giymekten kaçınıyor. Vücut tipinizi doğru analiz ettğiniz sürece, yani vücudunuzu tanıdığınız sürece eteklerden kaçmanıza gerek yok. İşte doğru giyinmenin önemi burada başlıyor.

Vücudunuzu tanıyıp doğru giyinmediğiniz sürece kum saati vücut tipiniz bile pek işe yaramaz. Vücut tiplerini kısaca 4 şekilde inceleyecek olursak, armut, elma, kum saati ve dikdörtgen şeklinde sıralayabiliriz. Peki  bunlardan sizin vücut tipiniz hangisi?

1) Armut Tipi Vücut Şekli

Armut tipi vücuda sahip olanların hangi tarz etekler giymesi konusuna değinmeden önce vücudunu tanımayanlar için armut tipi vücut nedir, kimler bu gruba girer? bu soruları cevaplandıralım.

Armut tipi vüucudu tanımlarken gerçek anlamda gözünüzün önüne bir armut getirebilirsiniz. O zaman bu vücut tipini daha kolay tanımlayabilirsiniz. Bu vücut tipinde omuzlar dar, göğüsler genelde küçük ve kalçanız ise geniştir. Eğer sizde de bu özellikler varsa bu vücut tipine sahipsiniz demektir. Peki o zaman nasıl etekler giymeniz gerekiyor?

İlk önce dikkatleri üzerine toplayan ve sizi rahatsız eden bölgeyi gölgelendirerek işe başlayın. Nasıl mı? Çan etekler ve daha düz, hareketsiz etekler giyerek ve etek boyunuzu diz üstünde tutmamaya çalışın. Dikkatleri başka bir yönde toplayın!  Üstünüz dar ve ince olduğu için vücudunuzdaki bu orantısızlığı ortadan kaldırmak adına üst bölgenizi hareketlendirebilirsiniz.

Örneğin, üzerinize fırfırlı bir  crop top bluz giyerek ve yüksek bel düz çan bir etekle çok güzel bir kombin oluşturabilirsiniz. Boynunuza takacağınız bir fular veya çeşitli aksesuarlar ile dikkatleri üst bölgenize çekerek çok şık olabilirsiniz. Yeter ki vücudunuzu tanıyın.

2) Elma Tipi Vücut Şekli

Elma tipi vücut şeklinde ise durum armut tipindekinin tam tersi bir durum söz konusudur. Karın ve bel bölgeniz alt bölgenize daha kalınsa elma tipi şekline sahipsiniz demektir. Bu yüzden etek seçiminde yüksek belli ve geniş kesimli etekler karnınızın göze batmasını engelleyecektir. Özellikle yüksek belli kısa bir etek olan patenci eteği olarak da bilinen bu etek sizin vücut tipinize çok yakışacaktır.

Elma tipi vücut yapısına sahip olanlar beli lastikleri etekleri rahatlığından dolayı tercih etse de bu çok doğru bir etek seçimi değildir. Çünkü lastikli ve fısıfırlı etekler belin yani karın bölgesinin daha da kalın görünmesine neden olacaktır. Fermuarlı eteklerden vazgeçmeyin.

3) Kum Saati Tipi Vücut Şekli

En şanslı vücut tiplerinden biri kum saati şeklidir. Tarif etmek gerekirse tıpkı kum saatine benzeyen bir vücut şekli mevcuttur. 90 60 90 şeklinin vücut bulmuş hali de diyebiliriz. Bu kadar kusursuz bir vücut yapısı olduğu halde, bu vücut tipinde dahi rastgele bir etek giymek doğru değildir.

Düz ve bol bir etek giyerek zaten ince olan vücut yapısı daha da kaybolur ve çok sıradan bir görüntü ortaya çıkar. Kazık yutmuş bir görüntü oluşturmamak adına vücut hatlarını ortaya çıkarak bir etek seçmek daha doğru olacaktır. Örneğin, bol bir etek giyseniz dahi belinizi ortaya çıkarak bir aksesuar veya kullanmanız gerekir.Kum saati vücut tipine sahipseniz bir de üstüne kıvrımlı vücut hatlarınız varsa sizin için en güzel etek bence kalem etek olacaktır. Hatta kalem etek bu vücut tipleri için yaratılmış gibi.

4) Dikdörtgen Tipi Vücut Şekli

Son vücut tipimize gelecek olursak, bu vücut tipine sahip kadınların göğüs bel ve kalça ölçülerinin birbirine çok yakın olduğunu görüyoruz. Bu vücut tipinizde bel oyuntusu çok belirgin değildir. Yapmanız gereken tek şey bel oyuntunuzu ortaya çıkaracak aksesuarlar kullanmaktır.

Uzun boylu biriyseniz kalın kemerler kullanarak bel oyuntularınızı ortaya çıkarabilirsiniz. Eğer tam tersi kısa bir boyunuz varsa ince kemerler kullanmanız gerekmektedir. Çünkü kalın kemer kısa bir boyda boyunuzu keseceği için daha kısa görüneceksiniz.

Özellikle düşük bel etekler bu vücut tipine en uygun etekler arasında yer almaktadır.

Gördüğünüz gibi hiçbirimiz kusursuz değiliz. En kusursuz vücut tipinde dahi dikkat edilmesi gereken kombin çeşitleri ve ayrıntıları var. Bu yüzden kendinizde olan sorunları kafaya takmayın ve belirli kıyafetleri giymekten kaçınmayın. Her zaman söylediğimiz gibi önemli olan vücudu tanımanız ve o doğrultuda giyinmenizdir. Demek ki neymiş her vücut tipine göre etek modelleri mevcutmuş.

Yeter ki siz kendinizi ve kendinizde göstermekten hoşlanmadığınız yerlerin farkında olun. Doğru giyinildiği sürece kötü gözüken hiçbir kadın yoktur. Vücudunu tanımayan ve giyinmeyi bilmeyen kadın vardır. Kendinizin farkına varın!

Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Menü