Büstiyer altına ne giyilir?, diye merak ediyorsanız, sosyal medya hesabımızı takip edebilirsiniz.

Büstiyer (bustier), geleneksel olarak iç çamaşırı olarak giyilen, kadınlar için sütyen gibi form vermeye uygun bir giysidir. Büstiyerin öncelikli amacı, bele nazikçe şekil verirken vücudu üst orta kısımda yukarı doğru sıkarak, göğüsleri dolgun göstermek için yukarı doğru itmektir.
Günümüzde, açık bir elbisenin altına push-up sütyen olarak veya dış giyim için kamisol olarak da giyilebilir. Büstiyer, göbeğin yukarıya doğru dekolte bir şekilde gösterimi istenmiyorsa, şeffaf üst giysilerin altına jüpon tarzı iç elbise olarak da giyilebilir. Pamuklu, ipekli, naylon gibi kumaşlardan üretilen büstiyer, blazer ceket veya spor bir üstlük altına da kombin yapılıp giyilebilir.
Günümüzde korse işlevi olmayan rahat ve esnek modelleri daha çok sporcular tarafından tercih edilmektedir. Olimpiyatlarda ve atletizm
gibi spor müsabakalarında kadınların giydiği elbiseler büstiyer modellleridir.

Büstiyer farklı tarz ve kombinlerde tercih edilebilmektedir. Günümüzdeki kullanım seçeneklerine bakıldığında daha çok kişisel zevklere göre değerlendirildiği görülmektedir. Bayanların zayıf görünmek için de kullandığı bu elbise, bel bölgesini daha ince gösterirken, göğüslerin de dik ve dolgun görünmesini sağlamaktadır. Tercih edildiği ilk dönemlerde iç giyim ürünü olarak kullanılan büstiyer daha sonraları her alanda rağbet görmüştür. Uzun yelekler içine giyilebildiği gibi kabarık etekler üzerine de giyilebilmektedir. Ayrıca yüksek bel pantolonlarla kombin yapılarak da tercih edilmektedir. Büstiyerin kullanım bakımından korselerle benzerlik gösterdiği bilinmektedir. Halk arasında sütyen olarak tabir edilen büstiyer, göğüs bölgesinden başlar ve bel bölgesine kadar devam eder. Ancak sütyen sadece vücuttaki belirli bir bölgeyi kapatmak için kullanılır.

 

Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Menü